afty
Aft je malý bolestivý vřídek bílé, až žlutobílé barvy, který se nejčastěji vyskytuje v ústech. (na rozdíl od oparu, jenž se vyskytuje na vnější straně úst). Obvykle nepřesáhne délku 5 mm a zahojí se do deseti dnů bez viditelných jizev. Avšak jsou známy případy větších aftů až do 20 mm, kde se doba hojení prodloužila až na měsíc a po zahojení zůstaly patrné jizvy.
Vzniku aftu často předchází poranění úst ať už vlastními zuby, novým déle uchyceným přístrojem (zubní implantáty, rovnátka,…) nebo vlivem méně vhodné stravy jako jsou silně kořeněná jídla, kyselá rajčata, citrusy nebo bramborové solené lupínky. Může dojít i k samovolnému popraskání sliznice z důvodu absence některých vitamínů.
Buňky uvnitř úst se poměrně rychle obměňují, avšak kvůli vlhkému prostředí nedochází z zacelení ran tak efektivně, jako třeba na samotném obličeji. Proto se do narušené tkáně velmi snadno dostanou viry z úst a samotného jídla, které jsou zárodkem pro vznik aftu.
Afty jsou virová onemocnění a proto je někdy velmi jednoduché je dostat, pokud už máte byť jen nepatrně poraněnou sliznici úst. Riziko se zvyšuje přímým i nepřímým kontaktem s osobou, která aft má (líbání, používání jedné sklenice nebo příboru atd.).
Proces hojení můžete zkrátit správným výběrem jídelníčku, protizánětlivou mastí či kapkami (uzpůsobenými pro vlhké prostředí) a také častou dezinfekcí úst.