poruchy spánku
Regenerační masážní olej
Spánek - tobolky
Za poruchy spánku považujeme onemocnění, která nějakým způsobem narušují průběh spánku nebo některé jevy, které jeho kvalitu přímo ovlivňují. Obecnějším tématem - nespavostí - trpí v dnešní světě až 50% lidí nad 65 let. Samotné poruchy spánku jsou nepravidelně rozprostřeny do všech generací. Trpí jimi senioři stejně jako děti.
Podívejme se na nejčastější z nich. Pravděpodobně nejvíce diskutovanou poruchou spánku je nespavost. Někteří ji řadí mezi civilizační choroby, jiní čistě mezi psychologické problémy. V zásadě se jedná o soubor vnitřních nebo vnějších podnětů, která nám nedovolí delší dobu usnout a pokud už usneme, není zaručen správný průběh spánku. Lidé trpící nespavostí se často probouzejí dříve a necítí se odpočinuti.
Naopak někoho jiného může trápit zvýšená spavost, což je opak nespavosti. Lidé potřebují spát 10 nebo 12 a více hodin denně. U vážnějších případů může docházet k upadání do spánku i během výkonu činnosti. Spánková deprivace je nedostatek spánku u lidí, kteří za normálních okolností nemají problémy usnout. Tento jev se často vyskytuje u studentů, kteří spí málo a nebo vůbec. Bohužel zvýšenou únavou a spánkovým deficitem se soustředění stává stále obtížnější. Proto není vhodné dlouhodobě odbývat spánek jen několika hodinami denně.
Dalšími poruchami spánku jsou noční můry a noční děs. V zásadě se jedná o podobné jevy. Spánek je chvílemi nebo po celou doprovázen živými děsivými sny. To nemusí vést přímo k probuzení, ale nastává fáze nepokojného spánku, který lidé často vnímají nepříjemnými změnami poloh a v důsledku spánek nezaručí vytoužené odpočinutí.
Odstranění poruch spánku je komplikované a často potřebuje pomoc odborníka. Ovšem někdy si můžete vystačit sami. Základem je klidné větrané prostředí, ve kterém usínáte. Téměř nutností jsou kvalitní polštáře a matrace pro správnou polohu vaší páteře. Před spánkem si vyčistěte hlavu. Odložte starosti z práce či s dětmi a uléhejte s příjemným očekáváním spánku. Samotnému usínání můžete pomoci volně dostupnými prostředky na spaní (bylinné čaje a kapky).