zánět průdušek, plic
Švýcarské bonbony 20 bylin s medem
Švýcarské bonbony 20 bylin bez cukru
Zánět průdušek je stejně jako zánět (zápal) plic nemocí postihující naši dýchací soustavu. Nemoci jsou si podobné v mnoha věcech. Když mluvíme o průduškách, máme na mysli trubicovitý orgán, který zajišťuje cirkulaci nadechovaného a vydechovaného vzduchu, přivádí vzduch právě do plic, párového orgánu, v němž dochází k předávání plynů mezi krevním systémem.
Obě tyto nemoci mohou být jak chronické, tak akutní. Akutní verze nás většinou přejde po dvou až třech týdnech, kdežto chronická bývá během na dlouhou trať. Převážnou částí naší populace je považována za běžný kuřácký kašel, ale málo lidí si uvědomuje riziko, které může vést až k horším dýchacím potížím.
Nejčastější příčinou je virová nákaza. Méně častější je infekční. Záněty jsou mnohdy kombinovány s jinými těžkostmi dýchací soustavy. Dalšími důvody vzniku zánětů je chemické podráždění, častý pobyt v prašném nebo jinak znečištěném prostředí a kouření. S přibývajícím počtem prodělaných zánětů se zvyšuje pravděpodobnost, že dostanete další. Bohužel i průdušky a plíce jsou orgánem, který dědičně ovlivňují naši předci. Právě po nich dědíme faktor citlivosti na okolní vlivy.
Akutní záněty se projevují dráždivým kašlem, může se připojit teplota, infekce nebo únava. Běžné jsou též bolesti kloubů a svalů. Po několika dnech začíná pacient vykašlávat hlen, hnis a krev v různých kombinacích. Při dodržování léčby akutní zánět do 3 týdnů mizí.
Chronický zánět specifikuje chronický kašel. Jedná se o vykašlávání po dobu 3 měsíců alespoň 2 roky za sebou. K chronickému zánětu se často připojuje dušnost. Dýchací obtíže se dostaví při větší námaze, později i za klidového stavu.
Oba typy zánětu je nutné léčit odborně. Při prvních známkách dýchacích potíží navštivte lékaře a nechejte se vyšetřit. Zkušený lékař může v na první pohled banálním kašli odhalit známky začínajícího zánětu a ušetřit vám mnoho nepříjemností.