platba a doprava doprava a platba     kontakty kontakty

Schizandra – Klanopraška čínská (Schizandra Chinensis Turcz.)

Schizandra – Klanopraška čínská (Schizandra Chinensis Turcz.)

Klanopraška čínská – (Schizandra Chinensis Turcz.)
Čeleď: Klanopraškovité (Schisandraceae)

Lidové a jiné názvy
Schizandra japonská, Čínská magnolie, Citronové dřevo, Wu-wei-zi, Severní magnolie, Maximowiczia Amurensis, Maximowiczia japonica, Kadsura chinensis.

Historie
V tradiční čínské medicíně se jedná o jednu z 50 základních bylin. Je nazývána bylinou pěti chutí – kyselá, hořká, sladká, slaná a pálivá. Chuť plodu klanoprašky údajně odpovídá základním orgánům. Kyselá chuť játrům, hořká chuť srdci, sladká chuť slezině, pálivá chuť plícím a slaná chuť ledvinám. Rovněž těchto pět chutí odpovídá pěti základním elementům: trpké – dřevo, hořký – oheň, sladká – země, ostrý – kov, slaná – voda. Z toho důvodu je v čínském lékopise vedena schizandra jako „všelék“, který je používán i dnes. V Rusku byl roku 1940 proveden rozsáhlý test, prokazující účinnost schizandry a rovněž odhalil chemické složení.

Výskyt
Místem jejího výskytu je původně Rusko a severovýchod Číny (oblasti Jilin, Lianonig, Heilongliang, Hebei). V současné době je rozšířen rovněž v Japonsku a na korejském poloostrově. Kultivovaný je v Číně a Korey. Klanopraška je vysoce odolná proti mrazu i pod -30 až -35°C. Vyskytuje se v lokalitě smíšených lesů, zejména na jejich okrajích. Většinou rostou na písečných půdách, v blízkosti vodních toků. Klanopraška preferuje světlo.

Popis
Schizandra je čínská popínavá až liánovitá rostlina, dosahující délky až 8 m, některé zdroje uvádějí až 15 metrů. Botanicky je příbuzná s nádhernými magnóliemi. Rostlina má oválné, střídavé, řapíkaté listy, 5 – 10 cm dlouhé, 2 – 4 cm široké, na konci zašpičatělé. Květy jsou bílé až nažloutlé barvy, visící, několik centimetrů dlouhé stopky, které velice silně citronově voní. Kvete od dubna do května. Plod je červená až rudě načernalá bobule s měkkou dužinou, rostoucí v převislém souplodí (jako červený rybíz). Plod má v průměru 5,0 až 5,8 mm, dozrává od poloviny srpna do října. Plody se sklízí potom, co projdou prvním mrazem. Dužina má jen nepatrnou vůni a je velmi kyselé chuti. Jedna bobule obsahuje 1 -2 lesklá a hladká semena ledvinovitého tvaru, nažloutlé až hnědé barvy, 3,5 – 4,5 mm dlouhá. Semena mají zřetelný šev na horní straně. Vnější obal semene je tenký a křehký. Semena po nadrcení jsou štiplavá až pálivá a mírně hořká.

Užívané části
Užívanou částí je sušený zralý plod. Sklízejí se v době zralosti na podzim a následně se suší. Někdy se doporučují užívat rovněž listy, které však mají daleko méně aktivních látek.

Účinné látky
Aktivní látky jsou deriváty lignanů: schizandrin (schizandrin A, schisandrol A, wuweizichun A), deoxyschizandrin, schizanterin a gomisiny A, N. Sušený plod obsahuje minimálně 0,4% schizandrinů. Obsahuje rovněž organické kyseliny (vinná, jablečná, citrónová), vitamíny C, E a minerální látky.

Zařazení
Tonikum, Adaptogen, Stimulant, Sedativum, Antioxidant, Antitusikum, Antirevmatikum, Afrodisiakum, Cardiotonikum.

Prokázané účinky
Schizandra ovlivňuje činnost CNS, srdce a dýchání. V malých dávkách má na organizmus celkově povzbudivé účinky, ve větších dávkách působí sedativně. Snižuje únavu a zrychluje rekonvalescenci podobně jako sedativa. Je proto s úspěchem používána proti únavě, dle posledních informací dokonce i proti chronickému únavovému syndromu. Zlepšuje soustředění, schopnost koncentrovat se a udržet pozornost. Schizandra je jeden z nejefektivnějších phytoadaptogenů. Zajišťuje ochranu buněk a svalů. Zlepšuje ostrost vidění a adaptaci očí na červené světlo. Rovněž zlepšuje sluch. Používá se i k regeneraci a ochraně jater, neboť snižuje oxidaci jaterních lipidů. Účinná je i k regeneraci jaterní tkáně poškozené alkoholem a hepatitidami. Zmírňuje deprese a napomáhá při nervovém vyčerpání a při léčbě impotence. Rozšiřuje periferní cévy. Klanopraška také normalizuje krevní tlak. Používá se i při bolestech kloubů a krční páteře. Jedná se o bylinku s příznivým vlivem na obranyschopnost, protože stimuluje činnost antioxidantů. Upravuje hladinu cholesterolu. Doporučuje se jako doplněk diet určených ke snížení cholesterolu v krvi. Je vhodný doplněk při chronickém a astmatickém kašli. Klinicky prokázané účinky plodu schizandry jsou při léčbě psychóz, zánětech žaludku, hepatitidě a vyčerpanosti. Má pozitivní vliv na zvýšení potence u mužů (jedná se o přírodní afrodiziakum). Zvyšuje sílu a urychluje rekonvalescenci po fyzické námaze. Podává se při častém močení způsobeném ledvinovou nedostatečností. Klanoprašku je možné použít i na alergické dermatitidy a kopřivku. Upravuje kyselost žaludku oběma směry (zvyšuje i snižuje), podle potřeb organismu.

Použití
• Snižuje únavu a urychluje rekonvalescenci.
• Zlepšuje fyzický i duševní výkon.
• K regeneraci a ochraně jater.
• Tlumení depresí při stresu a vyčerpání.
• Zlepšuje obranyschopnost.
• Silný antioxidant.
• Přírodní afrodiziakum.
• Snižuje cholesterol.

Podmínky pro dosažení maximálního účinku
• Doporučená denní dávka je stanovena na 1,5 – 6,0 g sušeného, rozemletého plodu denně. Toto množství odpovídá 100 mg standardizovaného extraktu.
• Doporučuje se podávat v běžném životě, ale zejména pro specifické profese (řidič, pilot, námořník, profesionální sportovec).
• Uvádí se, že 1 g prášku ze semen poskytne po 40-ti minutách stimulační efekt po dobu 6-ti hodin.

Nežádoucí účinky
Drobné vedlejší účinky se mohou objevit při vyšších dávkách. Projevují se pálením žáhy, bolestí žaludku, nechutenstvím. Alergická reakce se projevuje reakcí na pokožce jako kopřivka. Její účinky se však týkají onemocnění, při kterých je nutná asistence lékaře. Není dostupná žádná informace o negativních reakcích na léky. Předávkování se projevuje nervozitou, nespavostí a dušností. Bylina by neměla být užívána spolu s CNS represory, při vysokém krevním tlaku a pacienty s epilepsií.

Toxicita
Laboratorně byla prokázána toxicita extraktu z plodu schizandry při extrémních dávkách (10,5 g/kg). Předávkování se projevuje nervozitou, nespavostí a dušností.

Zajímavosti
• Lignany jsou v současné době předmětem rozsáhlého výzkumu, protože tyto látky pravděpodobně chrání organismus před rakovinou prostaty, tračníku a prsu.
• Prokázán je účinek lignanů k tlumení nádorové aktivity v játrech.
• Stimulační účinek plodu schizandry byl testován rovněž na koních. Koně po aplikaci schizandry zaběhli 800 m trať o 2 vteřiny rychleji než před aplikací.
• Průkaz účinnosti redukce stresu byl proveden u 59 letušek při letu trvajícím 9 hodin.
• Prokázán byl rovněž účinek schizandry u osob se žaludečními vředy a vředy tenkého střeva (duodena). Pacientům bylo podáváno 30 – 40 kapek extraktu denně. Všechny popisovaly subjektivní zlepšení stavu po pár dnech. Pouze u 9 z 90 pacientů došlo k recidivě po 1 a půl roce.
• Pravidelné užívání preparátu redukovalo komplikace u novorozených dětí u žen vystavených stálé radiaci v oblasti Černobylu. Vzhledem k nedostatku informací však nelze užívání schizandry v období těhotenství doporučit.
• Byl proveden test na 100 pacientech s hepatitidou, kteří byli léčeni klanopraškou. 76% pacientů se zcela vyléčilo za necelý jeden měsíc.

Receptury
• 5 g sušeného a drceného plodu do sklenice studené vody.
• V Koreji je populární nálev rozdrcených semen a plodů. Použije se 10 g směsi a přelije 200 ml vařící vody. Užívá se jedna polévková lžíce 2 x denně.
• V lidovém léčitelství se používá lihová tinktura.

Byliny s podobnými účinky
Eleutherococcus senticosus (Eleuterokok – sibiřský žen-šen), Rhodiola rosea (Růžový kořen), Rhaponticum carthamoides (Leuzea), Panax Ginseng (Žen-šen).

V článku byly použity vedle osobních zkušeností informace z klinických studií, článků a publikací:

 • Le Santé par les plantes, 2003.
 • WHO monographs on selected medicinal plants.
 • The Japanese pharmacopoeia, 13th ed. (English version). Tokyo, Ministry of Health and Welfare, 1996.
 • Pharmacopoeia of the Republic of Korea, 7th ed. Seoul, Taechan yakjon, 1998.
 • Schizandra chinensis information from NPGS/GRIN.
 • Schizandra chinensis List of Chemicals (Dr. Duke´s Databases).
 • Pharmacopoeia of the Peoples Republic of China. (English edition). Vol. I. Beijing, Chemical Industry Press, 2000.
 • Bensky D, Gamble A. Chinese Herbal Medicine: Materia Medica, Revised Edition. Seattle, WA: Eastland Press; 1993.
 • Hong YH. Oriental Materia Medica: A Concise Guide. Long Beach, CA: Oriental Healing Arts Institute; 1986.
 • Dibenzocyclooctadiene lignans from schisandra chinensis protect primary cultures of rat cortical cells from glutamate-induced toxicity. J Neurosci Res. 2004 May 1;76(3):397-405. Courtesy of; Kim SR, Lee MK, Koo KA, Kim SH, Sung SH, Lee NG, Markelonis GJ, Oh TH, Yang JH, Kim YC.
 • Hansel R et al., eds. Hagers Handbuch der pharmazeutischen Praxis. Bd 6, Drogen P–Z, 5th ed. [Hager’s handbook of pharmaceutical practice. Vol. 6, Drugs P–Z, 5th ed.] Berlin, Springer, 1994.
 • Analysis of the essential oil of schisandra chinensis (Turcz.) Baill. with GC/MS. Yao Xue Xue Bao. 2001 Mar;36(3):215-9. Courtesy of; Li XN, Cui H, Song YQ, Liang YZ.
 • Medicinal plants in China. Manila, Philippines, World Health Organization Regional Offi ce for the Western Pacific, 1989 (WHO Regional Publications, Western Pacific Series, No. 2).
 • Medicinal plants in the Republic of Korea. Manila, Philippines, World Health Organization Regional Offi ce for the Western Pacific, 1998 (WHO Regional Publications, Western Pacific Series, No. 21).
 • Upton R, Petrone C, eds. Schisandra berry. Schisandra chinensis, analytical, quality control, and therapeutic monograph. In: American herbal pharmacopeia and therapeutic compendium. American Herbal Pharmacopoeia, Santa Cruz, CA, 1999.
 • Farnsworth NR, ed. NAPRALERT database. Chicago, IL, University of Illinois at Chicago, 10 January 2001 production (an online database available directly through the University of Illinois at Chicago or through the Scientifi c and Technical Network (STN) of Chemical Abstracts Services).
 • Hancke JL, Burgos RA, Ahumada F. Schisandra chinensis (Turcz.) Baill. Fitoterapia, 1999, 70:451–471.
 • National Institute for the Control of Pharmaceutical and Biological Products, ed. Color atlas of Chinese traditional drugs. Vol. I. Beijing, Science Press, 1987.
 • Quality control methods for medicinal plant materials. Geneva, World Health Organization, 1998.
 • European pharmacopoeia, 3rd ed. Strasbourg, Council of Europe, 1996.
 • Guidelines for predicting dietary intake of pesticide residues, 2nd rev. ed. Geneva, World Health Organization, 1997 (WHO/FSF/FOS/97.7; available from Food Safety, World Health Organization, 1211 Geneva 27, Switzerland).
 • Zhu Y et al. Assay of lignans of Schizandra chinensis in Sheng Mai San by high-performance liquid chromatography. Journal of Chromatography, 1988, 438:447–450.
 • He X, Lian, L, Lin L. Analysis of lignan constituents from Schisandra chinensis by liquid chromatography – electrospray mass spectrometry. Journal of Chromatography A, 1997, 757:81–87.
 • Trusov MS. [The effect of far east Schizandra chinensis on some visual functions.] Voyenno-Medotsinskij Zhurnal, 1953, 10:57–62 [in Russian].
 • Komarov. V. L. Flora of the USSR. Israel Program for Scientific Translation 1968
 • An immense (25 or more large volumes) and not yet completed translation of the Russian flora. Full of information on plant uses and habitats but heavy going for casual readers.
 • Chang HM, But PH, eds. Pharmacology and applications of Chinese material medica. Vol. I. Singapore, World Scientifi c, 1986.
 • Yasukawa K et al. Gomisin A inhibits tumor promotion by 12-O-tetradecanoylphorbol- 13-acetate in two-stage carcinogenesis in mouse skin. Oncology, 1992, 49:68–71.
 • Ko KM et al. Enhancement of hepatic glutathione regeneration capacity by a lignan-enriched extract of Fructus Schisandrae in rats. Japanese Journal of Pharmacology, 1995, 69:439–442.
 • Ko KM et al. Effect of a lignan-enriched fructus schisandrae extract on hepatic glutathione status in rats: protection against carbon tetrachloride toxicity. Planta Medica, 1995, 61:134–137.
 • Kariyone. T. Atlas of Medicinal Plants. A good Japanese herbal.
 • Hikino H, Kiso Y. Schizandra chinensis. In: Wagner H, Farnsworth N, eds. Economic and medicinal plant research. Vol. 2. London, Academic Press, 1988.
 • Yamada S, Murawaki Y, Kawasaki H. Preventive effect of gomisin A, a lignan component of schisandra fruits on acetaminophen-induced hepatotoxicity in rats. Biochemical Pharmacology, 1993, 46:1081–1085.
 • Hikino H et al. Antihepatotoxic action of lignoids from Schizandra chinensis fruits. Planta Medica, 1984, 50:213–218.
 • Lu H, Liu GT. Effect of dibenzo[a,c]cyclooctene lignans isolated from Fructus Schizandrae on lipid peroxidation and anti-oxidative enzyme activity. Chemico-biological Interactions, 1991, 78:77–84.
 • Ip SP et al. Effect of schisandrin B on hepatic glutathione antioxidant systém in mice: protection against carbon tetrachloride toxicity. Planta Medica, 1995, 61:398–401.
 • Effects of gossypol on serum transaminases of rats. Shan-hsi Hsin I Yao, 1980, 9:46–49 [in Chinese].
 • Lin TJ et al. Detection of free radical scavenging activity of schisanhenol by electron spin resonance. Chung kuo yao li hsueh pao, 1990, 11:534–539.
 • Ip SP, Ko KM. The crucial antioxidant action of schisandrin B in protecting against carbon tetrachloride hepatotoxicity in mice: a comparative study with butylated hydroxytoluene. Biochemical Pharmacology, 1996, 52:1687–1693.
 • Nomura M et al. Inhibition of early 3’-methyl-4-dimethylaminoazobenzene- induced hepato carcinogenesis by gomisin-A in rats. Anticancer Research, 1994, 14:1967–1971.
 • Ahumada F et al. Effect of certain adaptogenic plant extracts on drug-induced narcosis in female and male mice. Phytotherapy Research, 1991, 5:29–31.
 • Ahumada F et al. Studies on the effect of Schisandra chinensis extract on horses submitted to exercise and maximum effort. Phytotherapy Research, 1989, 3:175–179.
 • Hancke JL et al. Schisandra chinensis, a potential phytodrug for recovery of sport horses. Fitoterapia, 1994, 65:113–118.
 • Hancke JL et al. Reduction of serum hepatic transaminases and CPK in sport horses with poor performance treated with a standardized Schisandra chinensis fruit extract. Phytomedicine, 1996, 3:237–240.
 • Ko KM et al. Protective effect of a lignan-enriched extract of Fructus Schisandrae on physical exercise induced muscle damage in rats. Phytotherapy Research, 1996, 10:450–452.
 • Wagner H et al. Fructus Schisandrae (wuweizi). Chinese drug monographs and analysis. Vol. 1, No. 4. Kotzting, Verlag fur Ganzheitliche Medizin Dr. Erich Wuhr GmbH, 1996.
 • Volicer L et al. Some pharmacological effects of Schizandra chinensis. Archives of International Pharmacodynamics and Therapeutics, 1966, 163:249–262.
 • Lupandin AY. [Adaptation to extreme natural and technogenic factors in trained and untrained people under the effect of adaptogens.] Fiziologia Cheloveka, 1990, 16:114–119 [in Russian].
 • Panossian AG et al. Effects of heavy physical exercise and adaptogens on nitric oxide content in human saliva. Phytomedicine, 1999, 6:17–26.
 • Trusov MS. Schizandra chinensis effect on adaptation to darkness. Materials for the study of ginseng and Schizandra. Moscow, 1958:170–176.
 • McGuffi n M et al., eds. Botanical safety handbook. Boca Raton, FL, CRC Press, 1997.

Zdroj obrázku: wikimedia.org

Autor: Dr. Jiří Pantůček a kolektiv Topvet

© Copyright (2009) MVDr. Jiří Pantůček - všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto dokumentu nesmí být reprodukována nebo přenesena v jakékoliv formě nebo jakýmikoliv prostředky, elektronicky, včetně kopírování, nahrávání, nebo nějakým informačním systémem vyhledávání informací, včetně websajtů, bez písemného povolení.

Veškerá sdělení v herbáři obsažená nebyla ohodnocená kontrolními úřady pro kontrolu doplňků stravy. Veškeré informace obsažená v tomto rostlinném herbáři jsou určena ke vzdělání, zdroji informací a zábavě. Těchto informací není vhodné používat k diagnostice, indikaci nebo změně lékařem určené léčby. Rostliny v herbáři uvedené nejsou náhradou léků. V případě jakékoliv léčby je nutné konzultovat užívání doplňků stravy se svým ošetřujícím lékařem.

Nepropásněte důležité akce a novinky

Přihlaste se k oděru newsletteru a získejte 15 % slevu na první nákup.