platba a doprava doprava a platba     kontakty kontakty

Guarana – Paulinie Nápojná (Paullinia Cupana L.)

Guarana – Paulinie Nápojná (Paullinia Cupana L.)
Guarana – Paulinie Nápojná (Paullinia Cupana L.)

Guarana – Paulinie Nápojná (Paullinia Cupana L.)
Čeleď: Mýdelníkovité (Sapindaceae)

Lidové a jiné názvy
Kurura nápojná, Paullinia crysan, Paullinia sorbilis.

Historie
Bylina z Amazonie byla po staletí tradičně využívána tamními Indiány pro své povzbuzující účinky. Amazonští Indiáni v povodí řek Orinoko a Rio Negro ji užívali rovněž k tlumení bolesti a nazývali ji tajným okem. Název guarana je odvozen ze slova warana. Indiáni guaranu dokonce v době před Kolumbem pěstovali na plantážích (někteří vědci si dnes dokonce myslí, že dnešní divoce rostoucí rostliny jsou zbytky z původně domestikované kultivace). Pro Evropu ji objevil v roce 1669 jezuitský misionář Joao Felipe Bettendorf v oblasti řeky Maués. První chemická analýza byla provedena v roce 1700 německým botanikem Theodorem von Martiusem. Ten izoloval hořkou bílou krystalickou substanci a nazval ji guaranin (později přejmenovaný na kofein). Podrobnější analýzy byly provedeny v roce 1940 ve Francii a Německu na základě informací, že je guarana používána Indiány proti horečkám, bolestem hlavy, křečím a jako energetické tonikum. Guarana je velmi účinné stimulans.

Výskyt
Původem z Amazonské nížiny a zejména jižně od ní. V současnosti je pěstována zejména v Brazílii, Venezuele a Uruguaji. Sklízí se většinou volně rostoucí rostliny. 80% světové komerčně použité produkce je získáváno uprostřed Amazonského pralesa v severní Brazílii. Prostřednictvím nadace FUNAI je sběr guarany hlavním zdrojem příjmů domorodých kmenů.

Popis
Popínavá dřevnatá liána s rýhovanou lodyhou a velkými lichozpeřenými listy z 3-5 oválných lístků. Nazelenalé drobné bílé nebo žluté květy tvoří hrozny. Jasně červené plody jsou tobolky, obsahující jedno velké černé semeno, uložené do červené dužnaté slupky. Jak plody dozrávají, na povrchu praskají a ukazuje se velké, černé semeno (díky tomu připomíná oko). Plody dozrávají v říjnu a listopadu a jsou přibližně velikosti hroznů. Sklízí se semena, která ještě nespadla ne zem. Dorůstá až do výšky 12 metrů.


Užívané části
Semena (tzv. guaranové oříšky). Sbírají se v době zralosti, usuší se a rovnoměrně praží. Chuťově jsou velice hořká a svíravá. Po rozemletí se používají do kapslí a tinktur.

Účinné látky
Semena obsahují 4 – 8 % kofeinu. Obsahují baranin, tanin, amidon, teofylin, teobromin, rostlinnou silici a vitamíny skupiny B a vitamin C. Z dalších látek jsou to zejména katechinové třísloviny (10 – 25%), pryskyřice a červené barvivo. Obsahuje rovněž malé množství oleje, jež zatím nebyl dostatečně prozkoumán.

Zařazení
Stimulans, Antioxidant, Adstringent, Tonicum.

Prokázané účinky
Používá se zejména pro své povzbuzující a tonizující účinky bez zvýšení nervozity a napětí. Guarana se používá podobně jako káva ke snížení únavy, udržení pozornosti a bdělosti. Zvyšuje mentální výkonnost a zlepšuje dlouhodobou i krátkodobou paměť. Stejně jako jiné přípravky obsahující kofein, se používá k tlumení bolesti a při migrénách. Vzhledem k obsahu amidonu a taninů, tlumí lehké formy průjmu (působí rovněž antibakteriálně – zejména na E. coli a Salmonellu). Vedle stimulujícího účinku je rovněž schopná snížit pocit hladu a stimulovat odbourávání tuků (zrychluje metabolismus, zvyšuje tělesnou teplotu). Je proto velmi vhodná jako doplněk při redukčních dietách. Doporučuje se používat k léčbě chronického únavového syndromu a astenie (únava bez zjevné příčiny). Likviduje v těle volné radikály. Některé prameny uvádí schopnost guarany regulovat průtok krve a normalizaci krevního tlaku. Guarana je poměrně účinná proti kocovině. Povrchově rozšiřuje cévní a mízní systém, je proto používána v přípravcích redukujících celulitidu. Je rovněž přidávána do šamponů na mastné vlasy. Podle botanika Jamese Duka působí preventivně proti arterioskleróze. Na základě guarany byl udělen v roce 1989 patent pro přípravek snižující krevní srážlivost (antiagregační schopnosti).

Použití
• stimuluje při únavě
• pro snížení bolesti
• tlumí průjmy
• při redukčních dietách
• sportovci ji užívají pro zvýšení výkonu
• zvyšuje účinnost přípravků proti srážení (Warfarin)

Podmínky pro dosažení maximálního účinku
• Preparát je vhodné podávat ráno.
• Aplikujte nárazově při pocitu únavy, nebo při potřebě aktivovat.
• Účinnost byliny při dlouhodobém užívání klesá.
• Dodržovat doporučenou denní dávku.
• Pozor, kofein je na seznamu dopingových látek.
Je nutné si dát pozor na neetické chování některých výrobců, kteří přidávají k extraktu guarany syntetický kofein! V současné době je možné nakoupit extrakty standardizované právě na obsah kofeinu (lépe ještě na teobromin a theophylline). Není proto nutné klamat zákazníka.

Nežádoucí účinky
Nedoporučuje se používat v případech, kdy je celková stimulace je nežádoucí. Rovněž se nedoporučuje užívat v době těhotenství nebo v průběhu kojení. Není vhodná ani pro děti. Guarana patří mezi byliny, jež je možné při použití extra vysokých objemů předávkovat. Při předávkování může vyvolat tachykardii, bolest žaludku, zvracení, nervozitu a třas. Navíc je třeba připomenout, že kofein je na seznamu dopingových látek. Užívání guarany nelze doporučit v případech, kdy se nám jedná spíše o zklidnění, při poruchách spánku a podobně (epilepsie, srdeční vady, vysoký krevní tlak, cukrovka). Pravděpodobně se na ni tvoří jistá návykovost. Samozřejmě není možné použití u osob, které mají alergii na některou látku byliny (nejčastěji přecitlivělost na kofein).

Toxicita
Studie na zvířatech prokázaly, že guarana není toxická ani ve vysokých dávkách (až 2g/kg tělesné hmotnosti). Intoxikace byla oznámena prozatím jen u jednoho člověka: žena se skrytou srdeční vadou.

Zajímavosti
• Zajímavé je, že guarana je mnohem účinnější než izolovaný kofein (potvrzeno klinickou studií).
• Jako stimulační tonikum ji používají miliony Brazilců (je přísadou národního nápoje guarana soda).
• Praží se, zbaví blány a poté mísí s vodou na pastu. Z ní se tvarují tyčinky, které se kouří. V Jižní Americe je tento způsob zpracování tradiční pro vysoký obsah kofeinu.
• Guarana slouží rovněž pro přípravu nápoje podobného kávě.
• Aqua branca – nápoj válečníků se připravuje vmícháním velké polévkové lžičky guarany do čtvrt litru vody. Používala se pro tlumení únavy z boje a zvýšení fyzické síly.
• V latinskoamerických zemích je oblíbeným afrodiziakem.
• Indiáni ji dokonce používají k přípravě čokolády.

Receptury
Nejvyšší množství je obsaženo v tobolkách a tinkturách. Přidává se rovněž do nápojů.

Byliny s podobnými účinky
Příbuzná liána Paullinia yoco, Coffee sp (káva), Camellia sinensis (černý čaj), Cacao seed (kakao).
Obsah kofeinu v těchto rostlinách:
Guarana - 4 – 8 %
Káva - 1 – 2,5 %
Černý čaj - 2,5 – 4,5 %
Cacao - 0,25%

V článku byly použity vedle osobních zkušeností informace z klinických studií, článků a publikací:
 - Andrew Chevallier, Herbal Remedies, 2007
 - Sélection du Readerś Digest, 2003.
 - Dr. Duke's Phytochemical and Ethnobotanical Databases
 - Leslie Tayllor, The Healing Power of Rainforest Herbs, 2005
 - Roberts, A. T., et al. “The effect of an herbal supplement containing black tea and caffeine on metabolic parameters in humans.” Altern. Med. Rev. 2005 Dec; 10(4): 321-5.
 - Berube-Parent, S., et al. “Effects of encapsulated green tea and guarana extracts containing a mixture of epigallocatechin-3-gallate and caffeine on 24 h energy expenditure and fat oxidation in men.” Br. J. Nutr. 2005 Sep; 94(3): 432-6.
 - Weckerle, C. S., et al. “Purine alkaloids in Paullinia.” Phytochemistry. 2003 Oct; 64(3): 735-42.
 - Espinola, E. B., et al. “Pharmacological activity of guaraná (Paullinia cupana Mart.) in laboratory animals.” J. Ethnopharmacol. 1997; 55(3): 223–29.
 - Adis, J.; Fonseca, O.J.M. & Strassen, R. Zur. Um trips como causador de superbrotamento em guaraná. In: Simpósio Brasileiro do Guaraná, 1., Manaus, 1983.
 - Anais. Manaus, Embrapa-Uepae de Manaus, 1984. p. 412.
 - Santa Maria, A., Lopez, A., Diaz, M. M., Munoz-Mingarro, D., and Pozuelo, J.M. (1998) Evaluation of the toxicity of guaraná with in vitro bioassays. Ecotoxicol Environ Saf. Mar. 39(3): 164-7.
 - Mendes, F. R., et al. "Brazilian plants as possible adaptogens: An ethnopharmacological survey of books edited in Brazil." J. Ethnopharmacol. 2007 Feb; 109(3): 493-500.
 - Fukumasu, H., et al. “Protective effects of Guarana (Paullinia cupana Mart. var. Sorbilis) against DEN-induced DNA damage on mouse liver.” Food Chem. Toxicol. 2006 Jun; 44(6): 862-7.
 - Basile, A., et al. “Antibacterial and antioxidant activities of ethanol extract from Paullinia cupana Mart.” J. Ethnopharmacol. 2005 Oct; 102(1): 32-6.
 - Duarte, M. de L. R. & Albuquerque, F. C. de; Correa, M. P. F. & Batista, M. de F. Doenças da cultura do guaraná no trópico ùmido. Belém, Embrapa-Cpatu, 1983. 2p. (EMBRAPA-CPATU. Pesquisa em Andamento, 98).
 - Albuquerque, F. C. Antracnose do guaraná. Rio de Janeiro, SIA, 1961. 22p. (Estudos técnicos, 18). E em B. téc. Inst. Agron. N., Belém, (40):1-33, 1960.
 - Albuquerque, F. C. de; Duarte, M. de L. R. & Kato, A. K. Duas Phytophthora patogênicas ao guaraná. In: SIMPÓSIO DO TRÓPICO ÚMIDO, 1., Belém, 1984. Resumos. Belém, Embrapa-Cpatu, 1984. p. 279-80.
 - Batista, A. C. & Bezerra, J. L. Novos fungos do guaraná (Paullinia cupana H.B. & K.) no Amazonas. Recife, Instituto de Micologia. Universidade de Recife & Instituto Nacional de Pesquisas da Amazônia, 1961. 19p. ilust. (Publicação, n. 318).
 - Areia, C. A. Alguns aspectos da parede celular em estrutura fina; Paullinia cupana H. B. K. var. sorbilis (Mart.) Ducke (sapindaceae). Rodriguésia, Rio de Janeiro, 26(33):103-12, 1971.
 - Basile, A., et al. “Antibacterial and antioxidant activities of ethanol extract from Paullinia cupana Mart.” J. Ethnopharmacol. 2005 Oct; 102(1): 32-6.
 - Areia, C. A. Anatomia da folha do guaraná Paullinia cupana var. sorbilis (Mart.) (Sapindaceae). Rodriguésia, Rio de Janeiro. 25(37):297-334, 1966. (28 ref)
 - Cohen, I. A. Preferência na coleta de pólen das abelhas Melipona seminigra Merrillae Cock. instalados em um plantio de guaraná (Paullinia cupana var. sorbilis). Manaus, FUA, 1985. 67p.
 - Ducke, A. Diversidade do guaraná. Rodriguêsia, Rio de Janeiro, 3(10):155-6,1937.
 - Ducke, A. Plantas de cultura precolombiana na Amazônia brasileira; notas sobre as espécies ou forma espontâneas que supostamente Ihes teriam dado origem. Belém, 1946, 12p. (IAN. B. técnico, 8).
 -  Bydlowski, S. P., et al. “An aqueous extract of guaraná (Paullinia cupana) decreases platelet thromboxane synthesis.” Braz. J. Med. Biol. Res. 1991; 24(4): 421–24.
 - Bydlowski, S. P., et al. “A novel property of an aqueous guaraná extract (Paullinia cupana): inhibition of platelet aggregation in vitro and in vivo." Braz. J. Med. Biol Res. 1988; 21(3): 535–38.
 - Haskell, C. F., et al. "A double-blind, placebo-controlled, multi-dose evaluation of the acute behavioural effects of guarana in humans." J. Psychopharmacol. 2007; 21(1): 65-70.
 - Kennedy, D. O., et al. “Improved cognitive performance in human volunteers following administration of guarana (Paullinia cupana) extract: comparison and interaction with Panax ginseng.” Pharmacol. Biochem. Behav. 2004 Nov; 79(3): 401-11.
 - a další


Autor: Dr. Jiří Pantůček a kolektiv Topvet

© Copyright (2009) MVDr. Jiří Pantůček - všechna práva vyhrazena. Žádná část tohoto dokumentu nesmí být reprodukována nebo přenesena v jakékoliv formě nebo jakýmikoliv prostředky, elektronicky, včetně kopírování, nahrávání, nebo nějakým informačním systémem vyhledávání informací, včetně websajtů, bez písemného povolení.

Veškerá sdělení v herbáři obsažená nebyla ohodnocená kontrolními úřady pro kontrolu doplňků stravy. Veškeré informace obsažená v tomto rostlinném herbáři jsou určena ke vzdělání, zdroji informací a zábavě. Těchto informací není vhodné používat k diagnostice, indikaci nebo změně lékařem určené léčby. Rostliny v herbáři uvedené nejsou náhradou léků. V případě jakékoliv léčby je nutné konzultovat užívání doplňků stravy se svým ošetřujícím lékařem.

Guarana – Paulinie Nápojná (Paullinia Cupana L.)

Nepropásněte důležité akce a novinky

Přihlaste se k oděru newsletteru a získejte 15 % slevu na první nákup.