platba a doprava doprava a platba     kontakty kontakty

hepatitida


Hepatitida, často nesprávně nazývána jako žloutenka podle zbarvení některých nemocných, je zánět jater, který může být infekční, neinfekční, akutní nebo chronický. Může jej způsobit útok některých mikrobů , jiné vnitřní onemocnění, užívání nadměrného množství alkoholu nebo drog, ale také požívání některých léků, ovšem na horních příčkách žebříčku se nachází některé druhy virů.

Mezi prvními signály, které by vás měly upozornit na něco špatného, bývá nezvyklé hubnutí. Pokud jste nezměnili jídelníček nebo nezvýšili výdej energie aktivním sportem a hubnete, zajděte si raději k lékaři. Dalšími příznaky jsou častá únava, nechutenství, nevolnost a tlak na pravé straně pod žebry. Také se může přidat ztmavnutí moči a horečka. Játra se mohou zvětšit až několikanásobně a mohou přesahovat oblast hrudního koše. Může, ale také nemusí, se objevit charakteristické zežloutnutí kůže a očního bělma. Žloutenka může být symptomem i jiných nemocí, jako například žlučníku nebo žlučových cest. V každém případě se jedná o závažné onemocnění a odkládání návštěvy lékaře by se rovnalo hazardu se životem.

Hepatitida má 2 základní formy:
akutní – nemoc přijde náhle s výraznými obtížemi, po 2 až 3 měsících ustává, ale také může vzácně vést k selhání jater.
chronická – vzniká většinou přechodem z formy akutní, je zde velké riziko poškození jater a jiných nebezpečných komplikací

Dnešní medicínou je známo několik druhů virů způsobujících hepatitidu. Jedná se o hepatitidu A, B, C, D a E, ale někteří vědci zastávají názor, že tento výčet zdaleka není celkový. Každý virus má specifický průběh a přenosové možnosti, ale obecně se za nejnebezpečnější považují první 3.

Hepatitida typu A se přenáší obdobně jako hepatitida typu E a to vodou nebo potravinami, zvláště pokud byl vodní zdroj kontaminován (například fekáliemi). Typ B a C se přenáší také podobně a to krví a pohlavním stykem. Typ D také krví, ale potřebuje přítomnost viru B.

Léčba je mnohdy velmi složitá a komplikovaná. Proto se této nemoci co nejlépe vyhýbejte. Nedá se zamezit její nákaze, ale můžete výrazně snížit riziko setkat se s tímto onemocněním na vlastní kůži. Dodržujte zásady bezpečného sexu. Pokud berete léky nebo drogy nitrožilně, nepoužívejte stejnou injekční stříkačku. Dejte si pozor na tetování a piercing v podivně a nehygienicky vypadajících salonech. Pokud jste obdrželi krevní transfuzi před rokem 1992 nebo léky na krvácivost před rokem 1987, nechte si raději udělat u svého lékaře krevní testy na přítomnost virů hepatitidy. Nemoc může být jistý čas v klidovém stádiu a až pak propuknout. Nechráníte jenom sebe, ale také vašeho partnera či partnerku, eventuálně děti.

Nepropásněte důležité akce a novinky

Přihlaste se k oděru newsletteru a získejte 15 % slevu na první nákup.